USOS UwB – efekt nauki na kierunku Chemia kryminalistyczna i sądowa

W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie kierunkami studiów, które mają związek z kryminalistyką. Ciekawym przykładem jest chemia kryminalistyczna i sądowa. Warto wiedzieć o czym jest ten kierunek i jakie są jego efekty kształcenia.

Studia na kierunku Chemia kryminalistyczna i sądowa

Aby móc rozpocząć studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa, przede wszystkim trzeba być wytrwałym i precyzyjnym. Praca w kryminalistyce często nie pokrywa się z tym rzeczywistością znaną z filmów i literatury i jest bardzo wymagająca i trudna. Warto śledzić dostępne informacje na USOS UwB.

Studenci kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa, przede wszystkim mogą się spodziewać sporej dawki informacji z zakresu biologii i chemii. Jest to bardzo ważne w kontekście późniejszego prowadzenia badań nad substancjami i materiałem genetycznym, które zostały znalezione na miejscu jakiejś zbrodni. Kolejną kwestią jest toksykologia. Bardzo często z daną zbrodnią mają związek różne leki czy narkotyki. Aby je odpowiednio przebadać i zakwalifikować jako materiał dowodowy, trzeba posiadać określoną wiedzę.

Inne umiejętności, których można się nauczyć na kierunki chemia kryminalistyczna i sądowa

Studenci kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa, nauczą się także jak wykorzystać i przebadać odczynniki, aby wyodrębnić z nich potrzebny materiał dowodowy. Ważne jest także obsługiwanie lampy ze światłem ultrafioletowym, bez której nie jest możliwe dokładne przebadanie danego miejsca zbrodni.

Z uwagi na to, że kierunek ma ścisły związek z kryminologią, konieczne jest zapoznanie z poszczególnymi przepisami prawa, których przestrzeganie jest niezbędne w pracy detektywa. Dzięki temu w swojej pracy można mieć pewność, że postępuje się zgodnie z zasadami. Absolwent kierunku będzie posługiwał się fachową wiedzą i nazewnictwem z zakresu prawa, działania sądu i kryminalistyki. Dzięki temu możliwa będzie swobodna komunikacja pomiędzy innymi fachowcami z branży.

Zatrudnienie po kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa

Decydując się na naukę na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa, warto wiedzieć, gdzie później można znaleźć zatrudnienia i w jakim charakterze można podjąć pracę. Wszystko zależy od tego, jak absolwent wyobraża sobie swoją przyszłość:

  • osoby, które chcą brać czynny udział w analizie na miejscu zbrodni i pozyskiwaniu materiału dowodowego, mogą pracować jako biegły o specjalności kryminalistycznej,
  • osoby, chcące pracować jako badacze, mogą zostać pracownikami laboratorium.

Warto także zaznaczyć, że po ukończeniu studiów na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa można znaleźć zatrudnienie w firmach, które specjalizują się w handlu, produkcji i dystrybucji materiałów i urządzeń, które mają bardzo duże znaczenie w kryminalistyce. Wybór ścieżki zawodowej dla absolwentów jest naprawę duży.

Chemia kryminalistyczna i sądowa informacja na USOS UwB

Odciski palców na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa
Źródła: Pixabay.com

Studia na kierunku chemia kryminalistyczna i sądowa, można między innymi odbyć na Uniwersytecie w Białymstoku. Analizując informacje dostępne na USOS UwB można się dowiedzieć, że studia na tym kierunku są stacjonarne i trwają 4 semestry. Po uzyskaniu dyplomu można ubiegać się o dostanie na studia podyplomowe lub doktoranckie.

Z pewnością warto zdecydować się na naukę na Uniwersytecie w Białymstoku. Jest to jeden z największych i najbardziej popularnych ośrodków akademickich w Polsce. kierunki studiów są realizowane na najwyższym poziomie. 

Warto już dzisiaj zadbać o swoją przyszłość i zapoznać się ze sposobem rekrutacji na UwB na kierunek Chemia kryminalistyczna i sądowa. Z pewnością praca w zawodach kryminalnych jest bardzo ciekawa i może wywołać sporo satysfakcji. Jest to bardzo dobry wybór!

Warto także zaznaczyć, że kierunek ten jest niezwykle rozwijający z uwagi na to, że dostarcza wiedzę z naprawdę wielu dyscyplin jak np. biochemia, farmakologia, toksykologia, genetyka, mikrobiologia, chemia medyczna itd. Po zakończeniu studiów z łatwością można znaleźć pracę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.