Film o niezłomnej woli

Słońce w tych czasach nie dla każdego świeciło jednakowo. Dla jednych dzień wstawał za szybko, dla innych kończył się w połowie.

Obowiązek względem… czego?

Kiedy na świat co rusz wylewa się maź z kadzi nastawionych jeszcze w czasie II Wojny Światowej, zazwyczaj najwięcej do powiedzenia mają wielcy eksperci niskich lotów. Nieraz przychodzi na myśl wątek Zagłady Żydów, którą Niemcy z taką łatwością przeprowadzili. Jak im się to udało?

Gro pytań bez odpowiedzi

Składała się na to nie tylko propaganda jaką Niemcy rozsiewali poprzez Judenraty po gettach, że obozy koncentracyjne to tak naprawdę „obozy pracy”. Obietnica własnej autonomii to było coś, o co chcieli walczyć. A naziści ochoczo ten aspekt wykorzystali do własnych celów. Nie pomógł już nawet Piłsudski.

Nie wszystkie obozy były jednakowe

Na równi z obozami pracy, a dokładniej koncentracyjnymi, gdzie wraz z kurkiem od gazu uśmiercały więźniów głód i choroby, istniały też bardziej specjalistyczne miejsca. Kaźń w nich odbywała się na skalę masową.

Obozy zagłady

To specjalne budowane obozy, w których przeprowadzano masowe mordowanie ludności, zarówno żydowskiej jak i polskiej. Jednym z nich był obóz w Sobiborze. Położony w lasach w odległości od wsi, stanowił jeden z elementów akcji Reinhardt.

Czy nikt się nie buntował

Tak naprawdę to większość ludzi, która docierała do obozów zagłady była pewna, że jadą pracy. Poza tym często bariera językowa, rozdzielanie rodzin prowadziły do chaosu wśród więźniów. Propaganda niemiecka i sowiecka dodatkowo tworzyły mętlik w głowach.

Bez broni

Wśród stałych członków komanda pracującego w obozie przy sortowaniu odzieży i kosztowności była jednak pełna świadomość jaki koniec czeka wszystkich. To, że nie mają nic do stracenia dało im impuls do działania. Na podstawie wspomnień uciekinierów z obozu zagłady powstał film „Sobibór. Jego akcja zaczyna się na kilka dni przed wybuchem powstania. Producent chciał pokazać nie tylko odmienne życie jakie prowadzili w tym obozie jeńcy, ale też towarzyszyć im podczas przygotowania i całej walki o wolność.

Zaznaczyć należy, że wśród ludności, która ginęła w komorach gazowych byli młodzi, silni mężczyźni, obywatele Polski. Nasuwa się pytanie, skoro stanowili element poborowy dlaczego nie chwycili, na równi z Berkiem Joselewiczem za broń, aby zasilić szeregi AK?

Sprawdź też najnowszy repertuar i promocje Kina we Wrocławiu na https://ohkino.pl/wroclaw/wydarzenia-i-promocje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.