Internet jest potężnym narzędziem, dzięki któremu otrzymujemy mnóstwo nowych możliwości. Dzięki niemu wyszukanie jakiejś informacji trwa zaledwie sekundy, a pozyskanie nowych umiejętności staje się znacznie prostsze. W internecie jest także zdecydowanie łatwiej promować swoją markę i zyskać popularność.
Niezależnie od powodów, zaistnienie w tej wielkiej, cybernetycznej sieci może wyjść nam na dobre. Jak więc się do tego zabrać? Jak samemu tworzyć strony internetowe dla własnej korzyści i czy to naprawdę takie trudne? Dowiedz się, czytając dalej.
Najpierw – pomyśl!
Tworzenie stron internetowych to kuszące zajęcie. Zanim jednak się zacznie, należy gruntownie przemyśleć swoją strategię. Na początku dobrze jest zająć się przeznaczeniem strony – zastanowić, jakie funkcje ma spełniać. Czy ma być czysto informacyjna, czy można na niej założyć konto?
Innym ważnym elementem jest wyznaczenie docelowej grupy odbiorców. Treść domeny będzie inaczej brzmieć jeśli będzie kierowana do studenta, biznesmena, matki z dziećmi. Wyznaczenie przykładowych osób, do których strona będzie głównie kierowana, pomoże rozwinąć jej pełen potencjał i zyskać większe grono odbiorców.
Warto także zastanowić się nad strukturą serwisu i rozmieszczeniem opcji – nikt nie lubi czuć się przytłoczony nadmiarem informacji. Przydatne może okazać się zrobienie makiety, na której przedstawiony będzie układ elementów.
Podsumowując, przed faktycznym rozpoczęciem tworzenia stron internetowych należy wziąć pod uwagę takie kroki jak:
- zastanowienie się nad celem istnienia strony,
- wyznaczenie grupy docelowej odbiorców,
- zaplanowanie rozmieszczenia elementów na stronie.
Projektowanie graficzne i system zarządzania treścią
Mając zaplanowane treści i ich rozkład, nie pozostaje nic innego, niż zaprojektowanie wyglądu strony internetowej. To właśnie on – projekt graficzny – jest w stanie zatrzymać potencjalnego odbiorcę na domenie dłużej lub go skutecznie zniechęcić. W Internecie istnieje wiele gotowych szablonów, darmowych i płatnych, które ułatwią nam tworzenie stron internetowych.
Tworząc strony internetowe, szczególnie ważne jest dostosowanie podstron takich jak:
- strona główna,
- kontakt,
- Q&A.
Bardzo często odbiorcy skupiają na nich swoją uwagę, więc warto zadbać o estetykę i czytelność.
Po zaprojektowaniu wyglądu zewnętrznego strony internetowej i jej treści trzeba zadbać o jej funkcjonalność. W tym właśnie pomaga system zarządzania treścią – w skrócie CMS (Content Management System). Mechanizm pozwala na edycję strony bez znajomości zaawansowanych technologii czy języków programowania. Dzięki panelowi zarządzania treścią wprowadzić można samodzielne aktualizacje strony, wyświetlanie nowych wpisów na stronie głównej czy dodawanie zakładek.
Najpopularniejszym na rynku CMSem jest WordPress. Jego istotną zaletą jest bycie darmowym. Innymi systemami zarządzania treścią wartymi rozważenia są Joomla czy Drupal.
Nie da się jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest najlepsze, ponieważ zależy to od wielu szczegółów i specyfiki strony. Warto jednak dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego narzędzia, które zdecydowanie ułatwi prowadzenie strony.
Na koniec – odpowiedni serwer i właściwe tworzenie strony
Nasza domena internetowa, zanim będzie widoczna dla wielu ludzi i przyniesie popularność, musi mieć odpowiednią technologię. Przy tworzeniu strony internetowej po raz pierwszy zaleca się przeniesienie poprzednio przygotowanych treści na język HTML, przy posiłkowaniu się CSS i JavaScriptem w celu polepszenia wyglądu strony. Nowoczesne frameworki jak Vue czy Angular mogą okazać się znacznie kosztowniejsze i trudne w obsłudze.
Stworzoną stronę należy opublikować. Zajmują się tym firmy hostingowe. Trzymają one pliki strony na swoich serwerach i ukazują odwiedzającym. Dostawcy usług hostingowych często oferują też rejestrację domeny czy wirtualne dyski do przechowywania plików. Ofert jest wiele, a ich zakres bywa szeroki. Wybór serwera dla strony internetowej to trudne zadanie, na które warto poświęcić trochę czasu.
Na początku dobrym wyborem będzie darmowy hosting. W przypadku profesjonalnej marki, promowaniu firmy, korzystniejsze będzie poszukiwanie płatnej opcji gwarantującej pomoc techniczną lub kopie bezpieczeństwa.
Zaistnienie w Internecie nie musi być tak trudne, jak się zdaje. Dzięki odpowiednim narzędziom, przy odrobinie wysiłku, z łatwością można stworzyć stronę internetową, która będzie miała wielu odbiorców i przyniesie korzyści.
Takich informacji szukałem – dzięki 😀