Aktualizacje i bezpieczeństwo

Gdy jesteśmy administratorem czy to systemu, sklepu czy strony informacyjnej to bardzo istotną sprawą jest dbanie o aktualność oprogramowania którym zarządzamy.

Błędy i dziury oprogramowania

Obecnie nie ma dnia w którym nie pojawia się jakaś luka w oprogramowaniu. Te luki są wykorzystywane przez hakerów i innych przestępców zwykle w celach zarobkowych. Często zdarza się że ktoś obcy otrzymuje w swoje ręce dostęp do naszej aplikacji lub przejmuje dane klientów. To sytuacja wysoce niepożądana.

Aktualizuj i bądź spokojny

Aby takie sytuacje nie miały miejsca to niemalże codziennie należy dokonywać aktualizacji elementów naszego systemu. Zwykle łatki naprawiają jednocześnie kilka błędów oraz poprawiają ogólną wydajność, więc tym bardziej warto je stosować. Takie aktualizacje zwykle dotyczą oprogramowania które jest używane na dużą skalę i ewentualny błąd mógłby wyrządzić szkodę dużej liczbie użytkowników. Zazwyczaj więc taka aktualizacja wgrywa się automatycznie aby uniknąć problemów.

Wykonuj backup!

Jednak aktualizacje to nie wszystko. Nie zawsze jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie zareagować. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą kopie zapasowe, które powinny być wykonywane w regularnych odstępach czasowych. W przypadku gdy nasza aplikacja przestaje działać to sprawdzamy czy da się ją naprawić i gdy nie ma już innej drogi do przywrócenia działania programu to wgrywany wtedy kopię zapasową.

Fatalne skutki

Zaniechanie wykonywania aktualizacji lub tworzenia kopii zapasowych może mieć wymierny wpływ na funkcjonowanie firmy. Od utraty zysków ze sprzedaży do nawet zamknięcia działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.