Dlaczego warto czytać książki?

O zaletach czytelnictwa próbuje się przekonywać zarówno młodego, jak i dojrzałego człowieka. Wskazuje się, że czytanie książek na tablecie i w ich formie tradycyjnej poszerza horyzonty, zwiększa zakres słownictwa, czy trenuje wyobraźnie. Dla niektórych są to jednak niewystarczające argumenty, by sięgnąć po dowolną literaturę. Jak powiedzieć przeciwnikom czytelnictwa o tym, dlaczego warto czytać książki i przekonać ich do zmiany swojego nastawienia?

Kilka słów o tym, dlaczego warto czytać książki

Okazuje się, że przekonanie laików o zaletach czytania książek może być kłopotliwe. Istnieje jednak kilka argumentów, które przychodzą na myśl już na początku dyskusji z przeciwnikami czytelnictwa. Zobacz, dlaczego warto czytać książki bez względu na wiek, pracę, czy hobby!

  1. W książkach zapisana jest wiedza na niemal każdy temat – przeczytasz w nich nie tylko wykreowane przygody mistycznych bohaterów, lecz także dowiesz się, jak zdobyć nowe umiejętności, przeczytasz ciekawe życiorysy ulubionych aktorów, czy pogłębisz wiedzę na temat swojej pasji.
  2. Czytanie jest sposobem na stres, nudę, czy zły nastrój – o tej zalecie przekonać się można wtedy, gdy do ręki czytelnika wpadnie pozycja, od której nie będzie mógł oderwać swojej uwagi – dzięki książkom znudzenie, smutek, czy złe emocje odkładać można na bok!
  3. Czytanie ma walory edukacyjne – nie bez powodu o tym, dlaczego warto czytać książki mówi się już w szkole; dzięki czytaniu poprawia się zakres posiadanego słownictwa, poznaje się zasady ortografii, a przede wszystkim poszerza się wiedza z wielu dziedzin – od sportu, poprzez psychologię, aż do biznesu.

Wymienione wyżej zalety czytania to nie jedyne, jakie można przywołać. Okazuje się bowiem, że zagorzałym przeciwnikom papierowych dzieł zaoferować można także czytanie książek na tablecie lub czytniku e-booków, co zachęcić może do sięgnięcia po lekturę!

Postęp technologiczny wrogiem, czy przyjacielem czytelników?

Okazuje się, że czytanie książek na tablecie, to nie próba zastąpienia tradycyjnych wydruków papierowych, a alternatywa dla tych, którzy nie mogą przekonać się do sięgnięcia po tradycyjną książkę. Istnienie e-booków można tym samym zaliczyć do sposobów zachęcenia osób w każdym wieku do czytania. Zwłaszcza, że nie muszą być to płatne publikacje! W sieci znaleźć można nawet najbardziej popularne dzieła, które są czytelnikom udostępniane bezpłatnie. Pojawia się więc pytanie: jak czytać książki na tablecie za darmo i czy nie ma w tym ukrytych haczyków? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w innym naszym artykule – http://www.tworzenie-stron-internetowych.com.pl/jak-czytac-ksiazki-na-tablecie-za-darmo.

E-booki nie tylko płatne

Okazuje się, że nie, a o tym jak czytać książki na tablecie za darmo informują nawet sami pisarze, którzy decydują się udostępniać swoje dzieła nieodpłatnie. Poza rejestrowaniem się na portalach zrzeszających e-czytelników, linków do darmowych publikacji szukać można również na portalach społecznościowych artystów, czy w serwisach zajmujących się sprzedażą tradycyjnych książek.

Co ciekawe, czytelnicy e-booków i nie tylko mogą spróbować w sieci stać się… pisarzami! To wszystko dzięki platformom zrzeszającym amatorów pisarstwa, którzy na łamach ich serwisu mogą publikować własne dzieła o dowolnej treści! 

Czy młodego człowieka można przekonać do czytania?

Czytanie książek
Źródło: pixabay.com

Wydaje się, że największym problemem jest przekonanie do czytania młodego człowieka. Jak jednak przekonuje Ewa Rzymkiewicz w swoim artykule „Dlaczego warto czytać naszym dzieciom?”, czynność ta ma walory terapeutyczne i pomaga budować więź emocjonalną między rodzicem, a dzieckiem. Istotne jest więc, by z książkami oswajać już najmniejsze maluchy – to może im bowiem pomóc nie tylko w rozwoju, lecz także w zbudowaniu silnych relacji rodzinnych już od najmłodszych lat.

Istnieje mnóstwo powodów, by czytać książki i choć miłośnika czytelnictwa nie trzeba o nich przekonywać, to przeciwnikom tej formy aktywności trudno wyobrazić sobie spędzenie choć chwili nad papierową lub elektroniczną publikacją. Mamy jednak nadzieję, że po przeczytaniu artykułu choć niewielki odsetek osób przekona się do sięgnięcia po dzieło z dowolnej dziedziny. Tym bardziej, że można je czytać również w formie e-booków, a sami autorzy informują czytelników o tym, jak czytać książki na tablecie za darmo zachęcając ich tym samym do sięgnięcia po lekturę!

Autor:
Alicja Danowska – Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, publicysta, pasjonat czytelnictwa.

Źródła:

  • https://www.pp8.kluczbork.pl/Obrazki/2014-2015/Maj/Publikacje/Czytanie/czytanie.pdf,
  • Rzymkiewicz, Dlaczego warto czytać naszym dzieciom?.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.