Żeby osiągnąć sukces w konkurencyjnym środowisku e-commerce, trzeba postawić na naprawdę przemyślane i skuteczne działania SEO. Jak pozycjonować sklep internetowy, aby było to możliwe? Podpowiadamy!
Słowa kluczowe zawsze ważne
Oczywiście wszystko zaczyna się od odpowiedniego doboru słów kluczowych, które zgodnie ze swoją nazwą (kluczowe!) są niezbędne, aby roboty indeksujące mogły w ogóle je rozpoznać. Mimo częstych zmian algorytmów Google słowa kluczowe dalej pozostają jednymi z najważniejszych w zakresie pozycjonowania i optymalizacji. Bardzo ważne więc, by dobrze przemyśleć wybór fraz, biorąc pod uwagę otoczenie konkurencyjne i posiadany budżet.
Jakościowa treść rządzi
Choć słowa kluczowe są niezwykle istotne, to jednak bez odpowiednich treści i opisów nie dotrzemy do klientów. A nawet jak odwiedzą naszą stronę, chcąc dowiedzieć się więcej, szybko ją opuszczą, jeśli nie znajdą na niej wartościowego contentu. Nie ulega więc wątpliwości, że trzeba poświęcić dość sporo czasu, żeby stworzyć pomocne, przyjazne dla użytkowników treści na stronie, co dotyczy zarówno opisów produktów (także kategorii), jak i artykułów na blogu. W wielu sklepach mocno to kuleje, co dotyczy zwłaszcza opisów, które traktuje się po macoszemu. Zdarza się, że przy danym produkcie jest tylko zdjęcie, ale bez opisu. Innym błędem jest szczątkowy opis lub co gorsza – skopiowany z innej strony. To oczywiście fatalne w skutkach błędy.
Jeśli chcemy, aby nasz sklep był atrakcyjny dla klientów, ale i wartościowy dla robotów wyszukiwarek, skupmy się na tworzeniu opisów. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić lub nie mamy na to czasu, zatrudnijmy do tego zadania copywritera. To samo dotyczy bloga. Powinien być ciekawy, pomagać klientom w zakupach, zaciekawiać, rozwiązywać problemy konsumentów i co równie ważne – prowadzony w miarę regularnie. Nie zapominajmy też o tym, by treści na stronie zostały prawidłowo zoptymalizowane – powinny być odpowiednio długie (sprawdzają się szczególnie artykuły o długości 3-5 tys. znaków), zawierające właściwą ilość słów kluczowych i opatrzone nagłówkami.
Linkowanie – w jaki sposób pomaga?
W pozycjonowaniu sklepu internetowego trzeba też pamiętać o linkowaniu. To zagadnienie dotyczy zarówno linkowania wewnętrznego, jak i linków przychodzących. W tym pierwszym przypadku chodzi głównie o to, by poprzez linkowanie odsyłać do podobnych produktów, kategorii czy ciekawych, powiązanych tematycznie, wpisów na blogu. Pomaga to robotom wyszukiwarek na jeszcze lepsze i efektywniejsze penetrowanie witryny sklepu, to zaś przekłada się na coraz lepszą pozycję sklepu w wyszukiwarce. Jeśli natomiast mowa o linkach przychodzących, to zgodnie z nazwą, korzystamy z odnośników do innych, lecz podobnie tematycznych, zaufanych witryn.
O czym dodatkowo warto pamiętać?
Wymienione powyżej działania są absolutnie kluczowe, żeby dobrze pozycjonować sklep internetowy. Ale poza nimi można zrobić dużo więcej. Oto kilka przykładów.
- Wspomnieliśmy już o treściach, a mianowicie o tym, jak duże zapewnia korzyści. Wniosek jest jeden – dobre treści niezwykle efektywnie wpływają na proces pozycjonowania, dlatego też można zachęcić użytkowników, by tworzyli własne teksty, na przykład recenzując i opiniując produkty kupowane w naszym sklepie. To – praktycznie zerowym kosztem – buduje wiarygodny content, a klienci czują, że mają coś do powiedzenia.
- Ciekawą opcją są też dane strukturalne, czyli dodatkowe informacje wyświetlające się przy wyniku wyszukiwania w Google. Może nią być wspomniana przed chwilą opinia/recenzja o produkcie bądź jego cena. Takie elementy przykuwają wzrok, stwarzając szansę na to, że klient jeszcze bardziej zainteresuje się naszą ofertą.
- Na koniec uwaga techniczna dotycząca szyfrowania połączeń HTTPS. Nie ma to, co prawda, wpływu na pozycjonowanie, lecz jest ważne, bo Google zwraca uwagę na brak takiego połączenia, ostrzegając o tym użytkowników. Nie zapomnijmy więc o tym i zastosujmy protokół HTTPS, zwiększając zaufanie do naszej witryny.
Korzystając ze wskazówek zawartych w artykule, zwiększamy szansę na powodzenie w mocno konkurencyjnym środowisku e-commerce. Żeby zdobyć klientów i wyróżnić się na tle konkurencji, trzeba zyskać wysokie miejsce w wyszukiwarce internetowej. A to może zapewnić pozycjonowanie, jeśli oczywiście jest prowadzone mądrze i z pomysłem.