Często bywa tak że strona internetowa wymaga kilku widoków dla pojedynczego postu, np. w WordPress. Aby ułatwić przyszłemu klientowi możliwość dodawania nowych treści należy rozróżnić widoki wpisów z odpowiednich kategorii.
Nie tylko wpisy z bloga
Jak wiadomo WordPress, tak jak każdy inny CMS w zamyśle ma przedstawiać najnowsze wpisy z bloga. Jednakże dzisiejsze strony internetowe opierają się nie tylko na wpisach z bloga. Jako wpisy można traktować także realizacje, galerie zdjęć itp. W takim przypadku nie wystarczy nam tylko jeden format pojedynczego wpisu, należy ich stworzyć kilka. W tym celu musimy edytować bądź utworzyć od nowa plik single-post.php lub jego odpowiednik. Przy pomocy konstrukcji warunkowej if oraz kategorii wpisów możemy zakodować inny widok dla każdej z kategorii postu.
Rozróżnianie wpisów
Konstrukcja warunkowa powinna sprawdzać czy wpis jest z danej kategorii, gdy rzeczywiście pasuje do niej to wtedy pokaż post w danym formacie. W ten sam sposób należy zakodować pozostałe kategorie. Oprócz tego co oczywiste należy także opisać strony na pomocą kodu css. Strony różniące się jedynie obrazkiem lub kolorem tła można w ten sposób prościej utworzyć.
Dodawanie treści
Gdy chcemy dodać treść w odpowiednim widoku to przechodzimy do opcji dodaj post. Po wypełnieniu pola tytułu oraz zawartości posta musimy wybrać z bocznego pola odpowiednią kategorię. Bez tego nasz post pozostałby bez kategorii co wiązałoby się prawdopodobnie z niechcianym widokiem posta. Następnie publikujemy post i gdy niczego nie sknociliśmy to powinien się on pojawić w widoku odpowiadającym jego kategorii.